NIEPODLEGŁOŚCIOWE WARSZTATY DZIENNIKARSKIE

Czy można w 3 dni podzielić się wieloletnim doświadczeniem i zarazić innych swoją pasją? Gdyby świat wymyślił człowiek zapewne nie byłoby to możliwe, ale w świecie stworzonym przez Boga, który obdarza stworzenia swoim podobieństwem, a wraz z nim – niezwykłym potencjałem twórczym –  uczeniu się od siebie towarzyszy  łaska.

W tej łasce w dniach od 9 do 11 listopada przebywali uczestnicy I Diecezjalnych Warsztatów Dziennikarskich zorganizowanych przez Diakonię Komunikowania Społecznego Ruchu Światło-Życie Diecezji Sosnowieckiej w sosnowieckim Wydziale Katechetycznym, a prowadzonych przez Kamilę Dróżdż – młodą będzińską dziennikarkę i studentkę szkoły filmowej.
Choć warsztaty były diecezjalne, uczestnicy przybyli na nie także z diecezji sąsiednich. I właśnie różnorodność, bogactwo charakterów i zdolności okazały się kluczem do sukcesu – zakończenia warsztatów z poczuciem, że nie był to czas zmarnowany: każdy dowiedział się, jaki może mieć udział w dziennikarskim rzemiośle. A wybór był duży: tematem pierwszego dnia było dziennikarstwo prasowe, drugiego – radiowe, a trzeciego – telewizyjne. Uczestnicy rozwijali umiejętności posługiwania się piórem, aparatem fotograficznym, dyktafonem i kamerą, wszystko po to, by jak najlepiej docierać z prawdą do społeczeństwa, które tak lubi różnorodność, jak samo jest różnorodne. Z jaką prawdą? Wszelką. A za wszelką prawdą stoi Bóg. O misji ewangelizacji, szansach i trudnościach, z jakimi liczyć się muszą młodzi adepci dziennikarstwa, opowiadał już pierwszego dnia warsztatów ks. Tomasz Zmarzły.

Najwyraźniej słuchacze poczuli się zachęceni do pracy, gdyż entuzjazm i wysiłki, jakie wkładali w wykonywanie ćwiczeń, zaowocował wieloma wywiadami, audycjami radiowymi i zrealizowanym wspólnie reportażem telewizyjnym na temat Święta Niepodległości. Z wszystkimi materiałami można się zapoznać, wchodząc na stronę http://warsztaty-barka.blogspot.com, zaś z pracą dziennikarza j – uczestnicząc w kolejnej edycji diecezjalnych warsztatów.

Katarzyna Olszewska
media@mlodzi.sosnowiec.pl

od redakcji: w najbliższym czasie szersza fotorelacja z wydarzenia.